reset fontsize increase fontsize decrease fontsize
Home  | Sitemap  | Hledat  | Vytisknout
BASF-Group: Construction Chemicals

Od perníkového srdce k prvnímu titulu

V současné době lze ženský tým Sparty bezesporu považovat za neodmyslitelnou součást letenského velkoklubu. Sparťanky každoročně patří mezi adepty na ligový titul, bojují s evropskými soupeři v prestižní Lize mistryň a plní soupisky všech věkových kategorií reprezentačních výběrů. Samotné začátky ženského fotbalu však nebyly na Spartě, stejně tak jako v celém Československu, vůbec idylické.

první polovině 60. let se hrála ženská kopaná již téměř ve všech západoevropských zemích, ale u nás amatérské fotbalistky na svou pravidelnou oficiální soutěž stále čekaly. Za jejího předchůdce můžeme považovat turnaj o „Srdce Mladého světa“, který na popud průkopnice ženského fotbalu Ludmily Drahovzalové zorganizoval poprvé v roce 1966 právě populární československý týdeník. Název tohoto turnaje byl odvozen od velkého perníkového srdce, které bylo jednou z hlavních cen pro šampionky. Turnaji dlouhá léta vévodila pražská Slavie a sparťankám se titul povedlo získat až na desátém jubilejním ročníku v roce 1976.

Samotné počátky ženského fotbalu na Letné můžeme datovat již od roku 1968, kdy hlavní klubový výbor tehdejšího Spartaklubu, jednající na podnět házenkářek Sparty a Tatranu Střešovice, oficiálně ustanovil první ženskou jedenáctku. Družstvo se scházelo pod vedením trenéra Františka Müllera na písčité rovině Letenské pláně. První fotbalistky se ale koncem 60. let musely potýkat nejen s hraním na škvárových hřištích a nedostačující kvalitou technického zázemí. Rozvoj ženské kopané brzdily především předsudky, které na její adresu zaznívaly z prostředí do té doby ryze mužského sportu.

K napínavým bitvám mezi dívčími týmy pražských „S“ sice docházelo už od konce 60. let, zásadním milníkem ženské kopané na Spartě byl ale až říjen roku 1975, kdy letenské fotbalistky poprvé narušily sérii neporazitelnosti do té doby suverénní Slavie. V památném zápase, který ve vytrvalém dešti sledovalo několik stovek věrných diváků, zvítězily sparťanky nad ženským týmem sešívaných nečekaně 3:0. Z reportáže v československém deníku Práce se můžeme dočíst, že se vítězství sparťanek urodilo díky jejich velké bojovnosti, nesmírné obětavosti a v poslední řadě i díky jejich fotbalovému myšlení. Triumf nad rivalkami z Edenu nakonec znamenal i mistrovský titul, který odstartoval novou éru úspěchů letenských fotbalistek.

Přestože se z dnešního pohledu nemusí triumf sparťanek jevit jako mimořádná událost, vítězství v ligovém ročníku 1975-76 bylo právě tím okamžikem, kdy se sparťanské ženy staly rovnocenným soupeřem zdánlivě neporazitelné Slavie. Na první úspěch navázalo mnoho titulů v národní soutěži i na turnajích Mladého světa. V závěru 80. let se týmu ujal Dušan Žovinec a přetvořil ženskou část Sparty na moderní a profesionální tým, kterým jsou sparťanky dodnes. Téměř se až nechce věřit, že ženský fotbal na Spartě začal jen před necelými padesáti lety. Ještě o něco méně uvěřitelné jsou pak podmínky, ve kterých se musel rozvíjet. Za množství ligových a turnajových titulů, jež sparťanky za půlstoletí existence získaly, tak patří velký dík zejména fotbalovým průkopnicím z konce 60. let. Ženám, které se scházely na prašném neohraničeném hřišti na Letenské pláni a které se tak postavily nepřízni doby a společenským konvencím.