reset fontsize increase fontsize decrease fontsize
Home  | Sitemap  | Hledat  | Vytisknout
BASF-Group: Construction Chemicals

Jak je to s ženským fotbalem u nás dnes?

Historii ženského fotbalu nejen v České republice jsme vám nastínili v předchozím článku. Nyní bychom vám rádi osvětlili současnou situaci ženského fotbalu, která je pro všechny fanoušky tohoto sportu příznivá. Registrovaných hráček totiž rok od roku přibývá.

Na nejvyšší úrovni se ženský fotbal v České republice hraje pouze ve dvou klubech. Jsou jimi tradiční týmy „pražských S“, tedy Sparta a Slavia. Od letošní sezony tyto dva kluby vytvořily pro své hráčky profesionální podmínky, čímž se zapříčinili o velký pokrok v tuzemském ženském fotbale.

Sparta a Slavia hrají první ligu žen, která má celkem osm týmů. V letošní sezoně hrají první ligu následující kluby: AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FK Dukla Praha, FC Viktoria Plzeň, FC Slovan Liberec, 1. FC Slovácko, FC Zbrojovka Brno, FC Hradec Králové. Dříve bylo zvykem, že nejvyšší soutěž v ČR hrálo minimálně deset týmů. Lze však říci, že čím počet týmů klesá, tím roste úroveň celé soutěže a pro ženský fotbal je to přínosem.

Druhou nejvyšší soutěží v ČR je druhá liga žen, která je stejně jako první liga celorepubliková. V letošní sezoně ji hraje sedm týmů, mezi kterými jsou i bývalé prvoligové celky SK DFO Pardubice nebo FC Baník Ostrava. Další soutěže jsou již rozděleny na Čechy a Moravu. Jedná se o třetí ligy a divize.

Celkem je v České republice registrovaných okolo 15 000 dívek a žen. Je potěšující zprávou, že počet registrovaných hráček stále roste. Přes to, že některé kluby kvůli nedostatku financí končí svou činnost, jiné se zase zakládají.

Velkým úspěchem se v letošním roce stala účast hned dvou českých týmů v Lize mistryň. Nejslavnější evropskou soutěž mohl dosud hrát pouze vítěz první ligy žen v ČR. Nyní je tomu jinak a my se můžeme těšit na dva zástupce, jak jinak, než na „obě pražská S“. Sparťanské i slávistické fotbalistky okusily Ligu mistryň zkraje října, kdy je čekají první vyřazovací boje. Největší úspěch zaznamenal loňský mistr Slavia, když v LM postoupil až do čtvrtfinále. Se zájmem budeme sledovat, jak tomu bude v letošní sezoně.

Nelze opomenout také českou reprezentaci žen, která momentálně svádí boje o postup na mistrovství Evropy, které se odehraje v příštím roce v Nizozemsku. Teoretická šance na postup stále žije. Naše reprezentace se skládá převážně z hráček Sparty, Slavie, které doplňují fotbalistky působící v zahraničí. Mezi opory patří např. kapitánka pražské Sparty Lucie Martínková, Fotbalistka roku 2015 Kateřina Svitková či útočnice Lucie Voňková hrající německou bundesligu v týmu FF USV Jena.

Za zmínku jistě stojí i domácí mistrovství Evropy kategorie U17, které se v České republice odehraje v roce 2017. Český výběr bude patřit mezi černé koně turnaje a pro úspěch v domácím prostředí udělá maximum.

Věříme, že popularita ženského fotbalu v České republice bude stále růst a že se česká ženská reprezentace dokáže probojovat na některý z vrcholných mezinárodních turnajů. Jednalo by se o největší úspěch českého ženského fotbalu v historii.