BASF-Group: Construction Chemicals

Tváře kalendáře

Milí příznivci značky PCI,

jelikož od léta loňského roku spolupracujeme s úspěšným týmem AC Sparta Praha Ženy, jejich opory se staly tvářemi našeho letošního nástěnného kalendáře.

Rádi bychom vám hráčky, které vás budou rokem 2017 provázet, postupně představili.

PROSINEC: Michaela Čulová

Poslední kalendářní měsíc v roce 2017 je tady a jeho tváří se stala Michaela Čulová, která několik let oblékala sparťanský dres. „Čuly“, jak se jí ve fotbalovém prostředí přezdívá, pochází z Teplic a první zkušenost s fotbalem zaznamenala v devíti letech, kdy začala hrát za chlapecký tým FK Bílina. Ve 13-ti letech se díky svému talentu přesunula do A týmu žen v Teplicích, kde byla u postupu do první ligy žen. O dva roky později se dostala do hledáčku generálního manažera AC Sparta Praha pana Dušana Žovince a brzy se stala součástí sparťanské rodiny.

Bohužel v 18-ti letech Michaele zkřížilo cestu první vážné zranění, neboť kvůli přetrženého křížovému vazu v koleni si musela od fotbalu na půl roku odpočinout. Sport jí v této době ukázal svou odvrácenou a z „Čuldy“ se vytratila chuť do hry. Nakonec se rozhodla v rámci Prahy odejít do týmu Bohemians Praha, kde dle jejích slov zažila nejpovedenější fotbalový rok ve své kariéře. V klokaním dresu postoupila do první ligy a následně přestoupila do rakouského Neulengbachu. Zahraniční angažmá pro ni znamenalo zejména skvělou zkušenost do života, po sportovní stránce zažila oslavu titulu a navíc si zahrála čtvrtfinále Ligy mistryň. Na konci této parádní sezony se bohužel zranila v dresu české reprezentace a následně pro ni začaly vleklé zdravotní problémy.

V létě se vrátila do Sparty, kde už toho ovšem moc nenahrála. Celkově prodělala tři operace kolene a jednu operaci kotníku. Během loňské sezony tedy v Michaele uzrálo rozhodnutí s fotbalem kvůli zdravotním problémům skončit. Nyní se zotavuje po šesté operaci a chodí do práce. Ve sparťanské kabině chybí nejen kvůli svému fotbalovému umu, ale především kvůli své přátelské povaze a týmovému duchu.

Mezi její největší úspěchy patří několik ligových titulů a vítězství v poháru se Spartou Praha, titul v Rakousku či postup s Bohemians Praha do první ligy. V dresu české reprezentace si připsala několik startů v kategorii U17, U19 i v A týmu. Splněný sen pro ni představuje již zmíněné čtvrtfinále Ligy mistryň, kde měla možnost si zahrát proti brazilské fotbalistce Martě, která je ikonou světového ženského fotbalu.

Svůj volný čas tráví Michaela nejraději s rodinou a přáteli. Ráda se také zajde podívat na své bývalé sparťanské spoluhráčky a patří mezi jejich velké fanoušky.

LISTOPAD: Petra Bertholdová

Jedenáctou tváří kalendáře PCI se stala ta, jež se v listopadu také narodila. Řeč je o Petře Bertholdové, dlouholeté hráčce AC Sparta Praha. Rodačka z Chomutova poprvé „ochutnala“ krásy fotbalu v 6- ti letech, kdy se stala součástí chlapeckého týmu v Jirkově. Zde fotbalově rostla dlouhých 8 let a položila tak základ pro své budoucí výkony na zeleném trávníku. Ve 14- ti letech se už musela dle zákona přemístit do ryze ženského týmu, a tak následoval přesun do Prahy, kde se na 4 roky stala hráčkou prvoligového týmu DFC Praha 15.

V roce, kdy Petra dosáhla plnoletosti, započala její nejúspěšnější fotbalová éra, neboť se zrodil přestup do fotbalové rodiny AC Sparta Praha. Dnes již v tomto klubu patří ke služebně nejstarším, a přesto je stále základním stavebním kamenem ženského A týmu.

Od mládežnického věku působí „Berty“ ve všech reprezentačních kategoriích. V dresu ženské reprezentace má odehráno přes 60 utkání a další starty jistě přibydou. Momentálně nechybí v základní jedenáctce trenéra Karla Rady v tažení za vysněným postupem na Mistrovství světa. Petra už celkem desetkrát slavila ve sparťanském dresu mistrovský titul a také zažila, jaké to je postoupit mezi nejlepších osm evropských týmů v Lize mistryň. V rámci individuálních ocenění obsadila dvakrát 2. místo a dvakrát 3. místo v anketě Fotbalistka roku.

Když má Berty volno, velmi ráda cestuje a poznává krásy naší země, ale nepohrdne ani dovolenou u moře s bílým pískem, dobrým jídlem a pitím. Na hřišti působí jako tichá síla, ve společnosti přátel však patří mezi nejhlasitější a v kolektivu všemi oblíbená.

ŘÍJEN: Michaela Moťovská

V říjnu vás může v kalendáři PCI těšit pohled na slovenskou fotbalistku Michaelu Moťovskou. Tato dvacetiletá stoperka je součástí týmu AC Sparta Praha již šestým rokem. Pochází z malé vesničky Matúškovo, kde s fotbalem začínala v sedmi letech. Ačkoliv ji v dětství bavilo mnoho sportovních odvětví, fotbal zvítězil na plné čáře. Její začátky směřovaly do místního týmu, kde do 11-ti let hrála s chlapci na pozici středního záložníka. Poté se s kamarádkou odhodlala zkusit štěstí v nedalekém dívčím týmu v městečku Šaľa. Po první odehrané sezoně začala hrát „Móťa“ na pozici stopera, kde hraje dodnes. Ve 14-ti letech přišel v její kariéře zásadní zlom, když si Michaely všimnul při reprezentačním utkání mezi Slovenskem a Českou republikou sparťanský manažer a navrhnul jí, aby šla studovat a hrát fotbal do Prahy.

Po roce rozmýšlení, kdy se svým týmem FK Slovan Duslo Šaľa talentovaná Slovenka vyhrála první ligu, se nakonec rozhodla přestoupit do věhlasného českého klubu AC Sparta Praha. V Praze začala navštěvovat obchodní akademii a stala se součástí juniorského sparťanského týmu. S touto partou vyhrála dvakrát mistrovský titul a po čase začala trénovat s A týmem žen. Mezi její největší úspěchy patří účast na Mistrovství Evropy do 19 let, které se konalo v domácím prostředí na Slovensku a kde Michaela navlékla kapitánskou pásku. Dále pak v reprezentačních barvách ráda vzpomíná na 2. místo na turnaji Kuban Spring v ruském Soči. Momentálně je jejím hlavním cílem, aby se natrvalo prosadila ve sparťanském A-týmu žen a s tím i obdržela pozvánku do reprezentace.

Michaela v letošním roce úspěšně odmaturovala a nyní zahájila studium na VŠE v Praze. Ráda by po vystudování této školy cestovala a poznávala nové kultury. V budoucnu by si chtěla udělat fitness kurz, neboť velmi ráda tráví čas v posilovně. Mezi její další koníčky patří kalistenika, jízda na snowboardu, čas strávený s kamarády nebo také relax s dobrou knížkou či filmem.

ZÁŘÍ: Adéla Odehnalová

V září se naplno rozjíždí nejen nová fotbalová sezona, zároveň vám bude celý tento měsíc zpříjemňovat v kalendáři PCI kapitánka AC Sparta Praha Adéla Odehnalová. Rodačka z Hradce Králové začínala s fotbalem v hradeckém dresu, kde strávila celkem osm sezon. Nejprve hrála Áďa v útoku, s čímž má spojeno několik vzpomínek. Na první zápas se jela jen podívat, nakonec ho v modrých teniskách Adidas i odehrála. Toto utkání Hradec Králové prohrál 22:1, jediný gól svého týmu vstřelila právě Áďa. Postupem času se v sestavě posouvala skrz zálohu až na pozici stopera. Od mládeže patřila do reprezentačních výběrů, v 19-ti letech se rozhodla pro posun ve své kariéře a stala se hráčkou SK Slavia Praha. Zde prožila na postu stopera několik povedených sezon, které korunovala v roce 2014 ziskem mistrovského titulu.

V rámci Prahy po mistrovské sezoně změnila dres a stala se součástí fotbalové rodiny AC Sparta Praha. Zde nyní zahajuje čtvrtou sezonu na pozici stopera a poprvé také jako hrdá kapitánka týmu. Áďa je vůdčím typem, mezi její přednosti na hřišti patří zejména bojovnost a důrazná hra. S týmem má v letošním roce jediný cíl – vrátit mistrovský titul zpět na Spartu.
Mezi její největší fotbalové zážitky patří domácí zápasy v Lize mistryň, ale zároveň věří, že ten největší zážitek teprve přijde.

Sparťanská kapitánka má vysoké nároky sama na sebe jak ve fotbale, tak v osobním životě. Když se pro něco rozhodne, snaží se do toho dát vždy 100 %. Ve svém volném čase ráda nakupuje, sleduje aktuální módní trendy a v neposlední řadě miluje velké snídaně a pochutná si na dobré kávě. Ráda tráví čas se svými přáteli, kteří jsou jejími velkými fanoušky při fotbalových utkáních.

SRPEN: Gabriela Matoušková

V srpnu se stala tváří kalendáře PCI ofenzivní hráčka Gabriela Matoušková. Tato fotbalistka pochází z Prostějova, kde se až do svých 14ti let věnovala atletice. Potom se rozhodla zvolit jinou cestu a začala hrát fotbal v Kostelci na Hané. Díky své atletické minulosti vynikala zejména rychlostí, a tak se přesunula do týmu 1.FC Slovácko. Dále její kroky směřovaly do Prahy. V hlavním městě nejprve oblékla zelenobílý dres Bohemians Praha, po roce už se však stěhovala do pražské Sparty. V rudém dresu nastupuje již čtvrtým rokem a stala se stabilní hráčkou A týmu. Gabča patří také do širšího výběru české ženské reprezentace a už několikrát oblékla reprezentační dres.

Během svého působení ve Spartě zažila tato rychlonohá hráčka dvě oslavy vítězství v Poháru FAČR. V letošním roce byla dokonce vyhlášena nejlepší hráčkou finálového utkání, ve kterém Sparta porazila odvěkého rivala ze Slavie 2:0.

Mistrovský titul v kolonce „sportovní úspěchy“ Gábině zatím uniká, ale do nové sezony vstupuje celá Sparta s nejvyššími ambicemi s cílem vrátit titul zpět na Letnou.

Kromě fotbalu Gabča pracuje na základní škole Montessori v Praze jako asistent učitele. Jejím snem je vystudování vysoké školy s aprobací český jazyk a tělocvik.
Ve volném čase ráda čte nebo poslouchá hudbu. Ráda by skrz cestování poznala jiné kouty světa a odlišné kultury.

ČERVENEC: Andrea Stašková

Červenec v kalendáři PCI vám zpříjemní znojemská rodačka Andrea Stašková. Mladá talentovaná hráčka začínala s fotbalem v klubu FK IE Znojmo, kam už ve čtyřech letech chodila se svým otcem na tréninky. V rámci města měla domluvené střídavé starty za tým 1.SC Znojmo. „Stašky“ zaujal fotbal odmalička, snažila se naplno rozvíjet svůj talent a snila o velkém přestupu.

V březnu roku 2014 přišel pro Andreu zásadní krok ve fotbalové kariéře, neboť přestoupila do starších žákyň AC Sparta Praha. Přes juniorský tým se probojovala až do sparťanského „áčka“, kde je nyní platnou součástí týmu. Andrea nejčastěji střílí góly coby útočnice, ale můžete ji také vidět hrát ve středu zálohy, kde se svojí výškou vyhrává nejeden hlavičkový souboj.

„Stašky“ je oporou mládežnických reprezentací. Poněkud čerstvým úspěchem je květnová účast na domácím Mistrovství Evropy hráček do 17 let, kde byla tato hráčka kapitánkou české reprezentace. Mezi její další významné úspěchy patří tituly mistra ČR se sparťanskými juniorkami v sezonách 2015/2016 a 2016/2017 nebo také zisk Poháru FAČR žen se sparťanským A týmem.

Andrea tráví nejraději svůj volný čas s rodinou a přáteli ve Znojmě, kam jezdí ráda vždy, když jí to čas dovolí. Jak sama říká, fotbal je její život, proto by v něm ráda a úspěšně pokračovala co nejdéle. Se svými fotbalovými dovednostmi má skvěle našlápnuto stát se v budoucnu oporou pražské Sparty a české reprezentace.

ČERVEN: Antonie Stárová

Červnovou tváří kalendáře se stala mladá talentovaná střední záložnice Antonie Stárová. Tonča, jak jí spoluhráčky přezdívají, žije odmalička s rodinou na okraji Prahy. Od dětství měla ráda všechny míčové sporty, ale k fotbalu ji to táhlo nejvíc. Prvním týmem, kde začala naplno rozvíjet své fotbalové dovednosti, byl klub FC Přední Kopanina. Odtud ve 12-ti letech zamířila do velkoklubu AC Sparta Praha. Devatenáctiletá sparťanská naděje si splnila jeden ze svých snů před rokem a půl, kdy se probojovala do sparťanského A týmu žen a už v něm zůstala.

Kromě sparťanského dresu oblékla Tonča i ten nejvysněnější dres se lvíčkem na prsou. Stala se členkou mládežnických reprezentací U15, U17, U19 a také již poznala atmosféru v A týmu české ženské reprezentace.

Ve volném čase se Tonča ráda věnuje rodině. Nejraději si hraje s malou sestřenicí a bratrancem, který se také zamiloval do fotbalu, a tak můžou ve volných chvílích „trénovat“ spolu. Sparťanská záložnice ráda vyzývá i svoje sestry a babičku na souboje při karetních a deskových hrách.

Tonča za svého osobního trenéra považuje tatínka, který s ní odmalička prožívá všechny fotbalové úspěchy a společně s maminkou jsou při utkáních Sparty největšími fanoušky své dcery.

KVĚTEN: Markéta Ringelová

Celý květen vás těší pohled na sparťanskou záložnici Markétu Ringelovou. Tato hráčka pochází z Hradce Králové, kde také s fotbalem začínala. Díky svému talentu a fotbalovým dovednostem se však již v 16 letech objevila v kabině pražské Sparty, kde zůstala dodnes. Ovšem až pověsí kopačky na hřebík, plánuje se usadit ve východních Čechách. Zpět do Hradce Králové ji to táhne především kvůli rodině, se kterou má velmi blízký vztah.

Sedmadvacetiletá krajní záložnice, někdy též útočnice, která obléká dres s číslem 16, si právem vysloužila přezdívku Torpi. Když má svůj den, po „lajně“ lítá jako nepolapitelné a nebezpečné torpédo. Markéta je kromě sparťanského ženského A týmu také členkou širšího kádru české ženské reprezentace, ve které debutovala před deseti lety v utkání proti Bělorusku.

Jaká je tato půvabná fotbalistka v soukromí? Markéta miluje pohyb a nebrání se žádné sportovní aktivitě, např. v zimě ráda lyžuje. Na druhou stranu si naplno užívá chvíle klidu, kdy si může odpočinout a třeba jen poslouchat oblíbenou hudbu. Velmi ráda má také masáže, které považuje za výborný relax. Okolí vidí Markétu jako otevřeného a velmi srdečného člověka, který nadevše miluje svou rodinu a netají se také velkou náklonností k opuštěným pejskům.

DUBEN: Petra Vyštejnová

Tomu se říká paradox. Tváří aprílového měsíce se v našem kalendáři stala kovaná sparťanka Petra Vyštejnová. Petra, která žije v Praze, je věrná Spartě po celou dobu své dosavadní fotbalové kariéry. V současném ženském A týmu je tedy jednou z mála odchovankyň, do širšího kádru se před mnoha lety probojovala z mládežnického týmu dívek do 14 let. Petra se fotbalu nevěnuje pouze aktivně, zajímá ji také zákulisí, neboť pracuje na svazu.

„Vyšty“, která nosí ve sparťanském dresu číslo 14, je na hřišti nepřehlédnutelná nejen díky své černé hřívě. I přes svou výšku – pouhých 159 cm – si dokáže na postu krajní obránkyně poradit i s o hlavu vyššími soupeřkami. Díky svým stabilním výkonům se také pravidelně účastní srazů české národní reprezentace. Zajímá Petru také něco jiného než fotbal? Určitě ano, ve volných chvílích se nejraději věnuje koním.

BŘEZEN: Lucie Martínková

Březen v kalendáři PCI patří trojnásobné fotbalistce roku Lucii Martínkové, která již dlouhá léta patří mezi opory pražské Sparty a české reprezentace. Se svým dvojčetem Irenou, kterou jsme vám představili v lednu, začínala Lucie s fotbalem v Přerově nad Labem. Po celou dosavadní kariéru prochází všemi kluby společně a zažívají spoustu úspěchů.

Lucie Martínková se zařadila mezi osobnosti ženského fotbalu zejména svým čichem na góly, neboť dlouhodobě patří mezi nejlepší střelkyně v celé první lize. Za svoje výkony byla odměněna zahraničním angažmá, které si vyzkoušela na dvě sezony společně se sestrou ve švédském Örebro. Ačkoliv má Lucie na svém kontě již mnoho titulů mistryně republiky ve sparťanském dresu, touha po vítězství ji stále nechybí.

K absolutní spokojenosti chybí Lucii výrazný úspěch v dresu české reprezentace. Ještě nikdy se nepodařilo naší reprezentaci postoupit na Mistrovství Evropy, což by ženský fotbal v ČR určitě více zpopularizovalo a znamenalo by otevření dveří do velkého fotbalu pro další generace fotbalistek.

Jakmile Lucie vkročí na hřiště, je plná vášně, agresivity a nic jiného než vítězství ji v tu chvíli nezajímá. Mezi její přednosti patří fyzická kondice, hra jeden na jednoho, obrovská bojovnost a zapálení do hry, což se jí někdy nevyplácí. Často je za své prohřešky odměňována karetními tresty. S číslem 7 je v pražské Spartě i v české reprezentaci k nepřehlédnutí.

ÚNOR: Kateřina Bužková

Únorovou tváří kalendáře PCI je talentovaná dvacetiletá záložnice Sparty Kateřina Bužková, která do Prahy zavítala ze Slovácka. Katka začínala s fotbalem ve Zlíně, odkud pochází. Její mladší bratr Alex je rovněž fotbalista a samozřejmě hájí barvy Fastavu Zlín.

„Buža“ je i přes svůj věk oporou sparťanského týmu a také členkou českého fotbalového reprezentačního výběru. Kromě fotbalu se věnuje studiu provozní ekonomie na vyšší odborné škole v Praze a svému příteli. Tím je velká naděje českého fotbalu, osmnáctiletý Jan Fortelný, který je také sparťanem, a to již od svých sedmi let.

LEDEN: Irena Martínková

Úvodní tváří kalendáře PCI se stala třicetiletá defenzivní záložnice Sparty Praha Irena Martínková, která si v současné době užívá mateřské povinnosti. V září se jí krátce po vypjatém derby pražských ženských „S“ narodil syn Luboš.

S fotbalem začala spolu se svým dvojčetem, sestrou Lucií, na jejíž představení se můžete těšit v měsíci březnu, v Přerově nad Labem. Od malička společně nastupovaly v klučičích týmech, ze kterých to „vykopaly“ až na Spartu.

Irena je jednou z největších osobností českého ženského fotbalu. Ve Spartě, kde nosí číslo 27, působí již od roku 2001. V letech 2013 a 2014 si na dvě sezony se sestrou Luckou vyzkoušely jako jedny z mála českých hráček zahraniční angažmá, a to ve švédském Örebre.

Jaká je Irena osobnostně? Je povahově klidnější než její o pár minut mladší sestra. Vyniká výbornou fyzickou kondicí a bojovností. Je stálicí reprezentačních výběrů, přičemž ve výběru U19 patřila k základním pilířům, stejně jako nyní v seniorském týmu. Rok co rok se také pohybuje mezi oceněnými v anketě fotbalistka roku.